محل تبلیغات شما

دعای شریف اهل البیت المعمور كه حضرت امام در كتاب چهل حديث خود بر آن تأكيد دارند و علما و بزرگان نيز بر آن تاكيد دارند:

يَا مَنْ‏ أَظْهَرَ الْجَمِيلَ‏ وَ سَتَرَ الْقَبِيحَ‏ يَا مَنْ لَمْ يُؤَاخِذْ بِالْجَرِيرَةِ

وَ لَمْ يَهْتِكِ السِّتْرَ يَا عَظِيمَ الْعَفْوِ يَا حَسَنَ التَّجَاوُزِ يَا وَاسِعَ الْمَغْفِرَةِ

يَا بَاسِطَ الْيَدَيْنِ بِالرَّحْمَةِ يَا صَاحِبَ كُلِّ نَجْوَى وَ يَا مُنْتَهَى كُلِّ شَكْوَى

يَا مُقِيلَ الْعَثَرَاتِ‏ يَا كَرِيمَ الصَّفْحِ يَا عَظِيمَ الْمَنِّ يَا مُبْتَدِئاً بِالنِّعَمِ

قَبْلَ اسْتِحْقَاقِهَا يَا رَبَّنَا وَ يَا سَيِّدَنَا وَ يَا مَوْلَانَا وَ يَا غَايَةَ رَغْبَتِنَا

أَسْأَلُكَ يَا اللَّهُ أَنْ لَا تُشَوِّهَ خَلْقِي بالنَّار

نقل روايتي از پيامبر اسلام در باره اين دعا:

علامه مجلسی(رضي الله عنه ) نقل میکند که عمر بن شعیب میگوید جدم از پیامبر بزرگوار اسلام شنید که روزی حضرت جبرائیل(ع) بر من نازل شد در حالیکه شادمان و خندان بود بر من سلام کرد من نیز جواب سلام او را دادم و گفتم علیکم السلام یا جبرائیل. جبرائیل(ع) عرض کرد همانا خداوند عزوجل هدیه ای برای تو فرستاده و آن کلماتی از گنجهای بهشت است که خداوند به تو کرامت فرموده است. گفتم آن کلمات چیستند؟ گفت: آن کلمات اینها هستند بگو:

یا مَن اَظهَرَ الجَمیلَ وَ سَتَرَ القَبیحَ . یا مَن لَم یُواخِذ بِالجَریرَهِ وَ لَم یَهتِکِ السِّترَ یا عَظیمَ العَفوِ یا حَسَنَ التَجاوُزِ یا واسِعَ المَغفِرَةِ یا باسِطَ الیَدَینِ بِالرَحمَةِ یا صاحِبَ کُلِّ نَجوی وَ یا مُنتَهی کُلِّ شَکوی یا کَریمَ الصَّفحِ یا عَظیمَ المَنِّ یا مُبتَدَئَاً بِالنِّعَمِ قَبلَ اِستِحقاقِها یا رَبَّنا وَ یا سِیِّدَنا وَ یا مَولانا وَ یا غایَةَ رَغبَتَنا اَسئَلُکَ یا اللهُ اَن لا تُشَوِّهَ خَلقی بِالنّارِ.

رسول خدا به جبرئیل فرمود ثواب این کلمات چیست؟ جبرئیل گفت: هیهات، هیهات که کسی بتواند آن را بشماره آورد. اگر تمام ملائکه هفت آسمان و هفت طبقه زمین بخواهند ثواب آن را توصیف نمایند تا روز قیامت قادر نیستند حتی جزئی از یک جزء این کلمات را توصیف کنند. هنگامیکه بنده ای خدا را بخواند و بگوید: یا مَن اَظهَرَ الجَمیلَ وَ سَتَرَ القَبیحَ ( ای کسیکه زیباییها را آشکار و زشتیها را میپوشانی ) خدا او را پوشانده و در دنیا بر او رحمت میفرستد و در آخرت او را زیبا میگرداند و با هزار پرده در دنیا و آخرت او را میپوشاند.

و هنگامیکه بگو ید: یا مَن لَم یُواخِذ بِالجَریرَهِ وَ لَم یَهتِکِ السِّتر خدا او را در قیامت محاسبه نمیگرداندو در روزی که همه پرده ها پاره میشود و به کناری میرود از او پرده دری نمیفرماید.

و هنگامیکه بگوید: یا عَظیمَ العَفوِ خداوند گناهان او را میامرزد حتی اگر همچون کف دریا زیاد باشد.

و هنگامیکه بگوید: یا حَسَنَ التَجاوُزِ ( ای کسیکه نیگو از بندگانت گذشت میکنی ) خدا نیز از او بگذرد. حتی اگر گناهانی چون سرقت و شرب خمر و گناهان هولناک و دیگر کبائر را مرتکب شده باشد.

و هنگامیکه بگوید: یا واسِعَ المَغفِرَةِ خداوند هفتاد باب از رحمت بر او بگشاید و او را در رحمت خویش فرو میبرد تا هنگامیکه از دنیا خارج شود.

و وقتیکه بگوید: یا باسِطَ الیَدَینِ بِالرَحمَةِ ( ای کسیکه دستهای رحمتش همیشه باز است ) خداوند دست رحمتش را بر او بگشاید.

و هنگامیکه بگوید: یا صاحِبَ کُلِّ نَجوی وَ یا مُنتَهی کُلِّ شَکوی ( ای صاحب هر راز پنهان و ای نهایت همه شکوه ها ) خداوند ثواب همه مصیت دیده ها و همه مردم اعم از سالم و مریض و زیان دیده و مسکین و فقیر را تا روز قیامت به او عطا فرماید.

و هنگامیکه بگوید: یا کَریمَ الصَّفحِ خداوند کرامت انبیاء را به او عطا نماید.

و هنگامیکه بگوید: یا عَظیمَ المَنِّ روز قیامت آرزویش را براورده سازد و آروزهای خوب همه مردم را نیز برای او براورد.

و هنگامیکه بگوید: یا مُبتَدَئَاً بِالنِّعَمِ قَبلَ اِستِحقاقِها خدا اجر تمام کسانیکه نعمتهایش را شکر گذارده اند به او عنایت فرماید.

و هنگامیکه بگوید: یا رَبََّنا وَ یا سِیِّدَنا خداوند به ملائکش میفرماید ای فرشتگان من شاهد باشید که من او را آمرزیده و به عدد تمام مخلوقات بهشت و جهنم و هفت آسمان و زمین و خورشید و ماه و و ستارگان و قطره های باران و انواع مخلوقات و کوهها و سنگریزه ها و عرش و کرسی به او اجر و ثواب عطا نمودم .

و هنگامیکه بگوید: یا مَولانا خداوند قلب او را پر از نور ایمان گرداند.

و هنگامیکه بگوید: یا غایَةَ رَغبَتَنا خداوند روز قیامت آنچه را که او و دیگر خلائق به آن رغبت دارند به او عطا فرماید.

و هنگامیکه بگوید: اَسئَلُکَ یا اللهُ اَن لا تُشَوِّهَ خَلقی بِالنّارِ خداوند جبار میفرماید او را از آتش آزاد گردانیدم. ای ملائکه من شاهد باشید که او و پدر و مادرش و برادرش و خانواده و فرزندانش و همسایگانش را از آتش آزاد گردانیدم و شفاعت او را در مورد هزار نفر که آتش بر آنها واجب گردیده است را میپذیرم. ای محمد(ص) این کلمات را متقین بیاموز و به منافیقن یاد مده چون این دعائی است مستجاب که هر کس آنرا بخواند ان شاءالله به اجابت میرسد و این دعا اهل بیت المعمور است که در هنگام طواف بدور بیت المعمور خدا را بدان میخواندند.

دعای شریف اهل البیت المعمور

به سمت گودال از خیمه دویدم من

کم کم داره میرسه محرم میرسه

وَ ,هنگامیکه ,يَا ,بگوید , و ,خداوند , و هنگامیکه ,بگوید یا ,او را ,هنگامیکه بگوید ,وَ یا ,بِالنِّعَمِ قَبلَ اِستِحقاقِها ,تُشَوِّهَ خَلقی بِالنّارِ ,مُبتَدَئَاً بِالنِّعَمِ قَبلَ ,مُنتَهی کُلِّ شَکوی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها